Zabiegi makijażu permanentnego są bolesne, nie wspominając o czarnych nienaturalnie wyglądających brwiach czy mocno zaznaczonym konturze ust. Myśle, że taki obraz rysuje się w głowach większości społeczeństwa - Nic bardziej mylnego! Kreowane przez lata mity, błędne informacje umieszczane w sieci, portalach społecznościowych czy prasie spowodowały iż bardzo duża liczba kobiet odczuwa lęk, ma obawy związane z zabiegiem mikropigmentacji lub też do końca nie wie czym tak naprawdę jest mikropigmentacja.


ZDJG_PRZED_HAIRZDJG_PO_HAIR

Bardzo często generalizujemy i wrzucamy wszystkich do jednego worka. Oceniając specjalistów przez pryzmat jednego błędu, zapominamy o tym co jest najważniejsze, czyli obowiązku uświadamiania potencjalnych klientów o tym jak wybrać dobrego specjalistę, jakie ryzyko niesie za sobą źle wykonany zabieg, oraz na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas konsultacji jak i samego zabiegu.

Media opisują pojedyncze przypadki kobiet, które poniosły konsekwencje źle wykonanego zabiegu, jednak takie przypadki tylko utwierdzają kobiety w przekonaniu, że makijaż permanentny jest ostatnim zabiegiem na który powinny się zdecydować.

Jako wieloletni szkoleniowec jak rownież linergistka mam do czynienia zarówno z klientkami, które decydują się na zabieg jak rownież linergistkami, które poprzez szkolenia zdobywają kwalifikacje, aby móc oferować usługi na coraz to wyższym poziomie.

Niestety jak w każdej branży, istnieją salony w których ceny usług są zaniżone, a co za tym idzie również ich jakość. Poruszając temat jakości usług, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest to współzależne. Specjaliści szukają zaufanych placówek szkoleniowych kierując się różnymi powódkami, bardzo często są to zle wybory, przekazana wiedza jest znikoma, a linergiści uczą się na błędach wykonując zabiegi na klientkach.

Powracając do tematu zabiegów mikropigmentacji technika Makeup-No-Makeup sprawdza się nie tylko w tradycyjnym makijażu, ale również w mikropigmentacji estetycznej. Zabieg makijażu permanentnego ma za zadanie w naturalny sposób podkreślić urodę, zniwelować mankamenty, wyrównać bądź podkreślić kształt kolejno brwi, oczu czy też ust. Pamiętajmy, że zabieg ten nie powinien zastępować tradycyjnego mocnego makijażu.

Zadaniem doświadczonego specjalisty jest indywidualne dobranie techniki do typu skory klientki, odpowiedniego koloru oraz kształtu pasującego do rysów twarzy. Specjalista powinien dokładnie przeanalizować oczekiwania klienta jak również jego zadaniem jest przekazanie wszystkich informacji dotyczących samego zabiegu, pielęgnacji po-zabiegowej oraz możliwych powikłaniach i konsekwencjach nie zastosowania się do zaleceń.

parallax background

Poniżej 16 punktów z którymi warto się zapoznać przed zabiegiem mikropigmentacji

1Nie każda technika jest odpowiednia dla każdego typu skóry

Zakres usług oraz wyszczególnione w ofercie poszczególne rodzaje pigmentacji nie powinny być dla Nas furtką do samodzielnej decyzji o wyborze techniki.

Przykładem jest zabieg makijażu permanentnego Microblading ( czyt. Majkroblejding) bądź też technika włosa, która nie jest odpowiednią techniką dla osób ze skórą problematyczną.

2Makijaż permanentny powinien być poprzedzony rysunkiem wstępnym

Rysunek ma za zadanie odzwierciedlić kształt jaki uzyskamy podczas zabiegu pigmentacji. Jeżeli rysunek jest niedopracowany, krzywy, nie spełnia Twoich oczekiwań powinnaś bez zawahania poinformować o tym osobę wykonującą zabieg. Nie zgadzaj się na wykonanie zabiegu “free hand” (Zabieg wykonany bez rysunku)

3Korygowanie starego makijażu permanentnego

Jeżeli posiadasz źle zrobiony makijaż permanentny z mocno zaznaczonym przodem bądź tez ostro zaznaczonym konturem, w pierwszej kolejności powinnaś udać się na zabieg usuwania starego, źle wykonanego makijażu. Pamiętaj, ze korygowanie starego makijażu permanentnego może mieć nieodwracalne skutki. Niestety bardzo często osoby niedoświadczone, pod naciskiem klienta, z braku wiedzy i chęci zarobku podejmują się korekt źle wykonanych makijaży. Pamiętaj, ze ceny zabiegów korekcyjnych są zawyżane.

4Usuwanie laserowe - stracę włosy? Zostanę poparzona? Zostanę na dłuższy czas bez brwi?

Mitem jest, ze zabieg usuwania makijażu permanentnego spowoduje trwałe uszkodzenie brwi, oczywiście są przypadki poparzenia, które nastąpiło na skutek zbyt dużej mocy wiązki lasera.

Tak samo jak w przypadku samego zabiegu pigmentacji, miejsce w którym zdecydujemy się na zabieg usuwania źle wykonanego makijażu powinno być sprawdzone, a osoba wykonująca zabieg powinna być osoba kompetentna, dobrze przeszkolona.

5Pigmentacja konturu ust bez pełnego wypełnienia

Pamiętaj, ze makijaż permanentny jest forma tatuażu, kontur będzie odznaczał się na czerwieni wargowej, a usunięcie pigmentu jest bolesne i często niemożliwe.

6Rozjaśnienie czerwieni wargowej za pomocą mikropigmentacji

Moda na usta w kolorze nude, brudnego beżu nie powinna zachęcać Nas do permanentnego podkreślenia czerwieni wargowej właśnie w takich kolorach.

Pigmenty bezowe z biegiem czasu żółkną ,a biały pigment zmienia się pod wpływem wiązki lasera w kolor czarny.

Sam zabieg może również nie przynieść satysfakcjonujących efektów jako iż czerwień wargowa nie zmieni mocno swojego nasycenia.

7Powiększenie ust makijażem permanentnym

Zabieg makijażu permanentnego ust ma na celu podkreślenie czerwieni wargowej, nadanie jej pełnego kształtu jednak bez efektu przerysowanej szminki. Jest zakazane wykonywanie pigmentacji poza czerwienia wargowa. Pigment już w momencie gojenia będzie miał inny kolor niż sama czerwień wargowa, a wraz z biegiem czasu klientka zostaje z pigmentem na skórze wokół ust.

8Mocno podkreślone brwi w kolorze czerni

Makijaż permanentny nie jest makijażem wieczorowym. Mocno podkreślone brwi nadają agresywnego, często wulgarnego wyglądu. Decydując się na zabieg makijażu pamiętaj aby podkreślić swoje naturalne atuty, bądź tez zniwelować mankamenty, ale zawsze w subtelny sposób.

9Trwałość makijażu permanentnego

Mitem jest, że makijaż permanentny zrobiony raz, zostaje na 10-15lat. Trwałość makijażu permanentnego zależy od wielu czynników. Pamiętajmy, że zaleta dzisiejszych technik makijażu permanentnego jest powolne, równomierne wyłuszczanie się barwnika. Poprawnie wykonany makijaż permanentny wymaga odświeżenia raz na 1-1,5 roku.

*Uwaga! Pamiętaj, że im ciemniejszy pigment tym większe prawdopodobieństwo, że pigment utrzyma się w skórze dłużej. Przykładem są kreski dekoracyjne, które zrobione raz w większości przypadków zostają z Nami na całe życie.

10Kreska dekoracyjna

Klasyczny eyeliner to bezwzględnie ten element makijażu tradycyjnego, który sprawia Nam największą trudność. Decydując się na trwałą pigmentacje kreski dekoracyjnej powinnyśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wraz z upływem czasu powieka zaczyna opadać, skóra traci swą elastyczność co ma ogromny wpływ na wygląd kreski permanentnej ( nie będzie ona wyglądała tak perfekcyjnie jak po zabiegu).

Czarna kreska dekoracyjna (eyeliner) wraz z upływem czasu zmieni swój kolor w niebieski/grafitowy odcień. Jest to spowodowane utlenianiem się pigmentu w skórze.

Skóra na powiece jest bardzo cienka, istnieje ogromne ryzyko migracji pigmentu ( podskórne przemieszczenie się pigmentu ).

Decydując się na permanentną kreskę na dolnej powiece upewnij się, że nie jest to pierwsza kreska w wykonaniu linergistki. Poproś o przykładowe zdjęcia. Często spotykanym błędem jest mocna kreska na dolnej powiece, która optycznie i permanentnie pomniejszy oko.

Usunięcie kreski dekoracyjnej wykonuje się za pomocą lasera. Zabieg ten wymaga specjalnego zabezpieczenia gałki ocznej tytanową nakładką. Jeżeli osoba wykonująca usuwanie nie posiada nakładki, nie zgadzaj się na wykonanie zabiegu.

Istnieje również manualna technika usuwania makijażu permanentnego tzw. Remover jest to świetna alternatywa do laserowego usuwania makijażu permanentnego przede wszystkim w momencie kiedy kreska dekoracyjna ( np. Jej kształt ) była korygowana pigmentami korekcyjnymi ( pigmenty w odcieniach skóry, bieli ).

11Uczucie bólu i dyskomfort podczas zabiegu

Pierwszą obawą klientek jest lęk przed bólem podczas zabiegu. Ból jest doznaniem względnym. Jednak sam zabieg nie powinien być bolesny. Podczas zabiegu linergistka używa znieczulenia, które powinno zminimalizować ból.

12Przeciwwskazania do zabiegu

Każda z klientek przed zabiegiem wypełnia formularz zabiegowy na podstawie którego doświadczona linergistka sprawdza czy klientka klasyfikuje się do zabiegu. Jeżeli jakiekolwiek przeciwwskazanie dotyczy Twojej osoby, Twojego stanu zdrowia, powinnaś bezzwłocznie powiadomić osobę, która ma wykonać zabieg. Pamiętaj, że zatajenie prawdy w formularzu będzie miało przykre konsekwencje wizualne. Makijaż permanentny jest zabiegiem inwazyjnym.

W momencie umawiania się na wizytę makijażu permanentnego zapytaj linergistke o przeciwwskazania do zabiegu. Wszystkie przeciwwskazania znajdziesz też poniżej pod tą sekcją.

13Sterylność i bezpieczeństwo

Igły do wykonania zabiegu makijażu permanentnego są jednorazowego użytku. Specjalista powinien otworzyć igłę przy kliencie. Jest nie do zaakceptowania ponowne użycie tej samej igły na zabiegu korekcyjnym. Nie daj sobie wmówić, że igła jest wysterylizowana i będzie ponownie użyta na drugiej wizycie.

14Pielęgnacja po zabiegu

Zastosowanie się do zaleceń po-zabiegowych jest istotnym elementem zabiegu. Jeżeli chcesz, aby efekt końcowy ( po wygojeniu) był satysfakcjonujący dbaj o miejsce zabiegowe tak jak prosiła linergistka, w przeciwnym razie będziesz mogła mieć pretensje tylko do siebie.

Pamiętaj:

Kolor brwi, ust, kresek jest intensywny przez pierwsze dni po zabiegu. Nie panikuj! Wraz z biegiem czasu miejsce zabiegowe będzie się łuszczyć. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Nie drap! Drapanie może spowodować osłabienie intensywności pigmentu oraz powstanie blizn.

Skóra potrzebuje 1 miesiąca na pełną regenerację. W tym czasie kolor będzie się stabilizował w skórze. Finalny efekt pigmentacji można ocenić po min. 4 tygodniach od pierwszego zabiegu.

Nie staraj się być “mądrzejsza” od specjalisty, nie wprowadzaj własnych zasad dotyczących pielęgnacji.

15Zmiana koloru pigmentu

Makijaż permanentny ma prawo się odbarwiać i nie ma to nic wspólnego z niską jakością zabiegu czy niską jakością produktów. Pigment zmienia się pod wpływem wielu czynników zewnętrznych jak i pod wpływem naszego stanu zdrowia, dlatego też zalecana jest korekta po upływie 1-1,5 roku od pierwszej pigmentacji.

16Wybór linergisty

Pamiętaj, ze zabieg makijażu permanentnego jest klasyfikowany do zabiegów ekskluzywnych, drogich. Nie powinnaś oszczędzać na tego typu zabiegach przede wszystkim dlatego, ze wykonywany jest na twarzy. Błędy wynikające z pigmentacji będzie bardzo ciężko ukryć.

Wybierając linergistkę, jej styl i efekty pracy powinny odpowiadać Twojej estetyce. Zapoznaj się z pracami specjalistki przed podjęciem wyboru. Ważne, aby osoba wykonująca zabieg była w stanie pokazać Ci zdjęcia przed, po oraz po wygojeniu.

*Uwaga!

Zdarzają się sytuacje, ze zdjęcia efektów pracy danego linergisty są kradzione i umieszczane na kanałach social media w celu promowania zabiegów salonu. Jeśli nie jesteś pewna czy zdj. Należą do danego specjalisty sprawdź rekomendacje osób, które miały wykonany zabieg w tym salonie.

Przeciwwskazania

 • Zapalenie wirusowe np. żółtaczka, zapalenia wątroby, HIV I AIDS

 • Ciąża, okres karmienia piersią

 • Zaawansowana, nieustabilizowana cukrzyca

 • Podwyższona temperatura

 • Przyjmowanie silnych leków sterydowych

 • Alergie na farby do włosów i znieczulenia medyczne

 • Anomalie skórne w miejscach pigmentowanych ( znamiona, brodawki)

 • Trądzik ropowiczy, infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza

 • Świeże blizny

 • Skóra z tendencjami do koloidów i blizn

 • Choroby weneryczne

 • Choroby nowotworowe – tylko w trakcie leczenia

 • Hemofilia

 • Łuszczyca

 • Czynna opryszczka

 • Zaawansawana choroba tarczycy

 • Choroby gałki ocznej, stany zapalne spojówek i oka, zabiegi operacyjne oczu, stwardnienia siatkówki (przy wykonywaniu zabiegu kresek na powiekach)

 • Rozpoczęte leczenie dentystyczne (przy wykonywaniu zabiegu na ustach)

 • Mocna opalenizna

 • Henna (wykonana w przeddzień zabiegu)

Zapraszamy na zabiegi


Umów się